Мачовете на Евро 2020 днес (12 юни)

Спорт Футбол Актуално В програмата Добави коментар

Мачовете на Евро 2020 днес (12 юни) ще са Уелс - Швейцария; Дания- Финландия; Белгия - Русия.

Кой спечели първия мач на Евро 2020?

Италия стартира Евро 2020 с победа над Турция с 3:0 в Рим. Попаденията на Чиро Имобиле и Лоренцо Инсине през второто полувреме и автогола на Мерих Демирал и донесоха първата победа в група А.

На 12 юни ще видим втория мач в група А на Евро 2020, между Уелс и Швейцария, както и първите два мача в група B, между Дания и Финландия и Белгия и Русия.

Уелс - Швейцария | 16:00 | Diema

Уелс и Швейцария се срещат в Баку в първия кръг на мачовете от група А, като и двете страни се стремят да подобрят постиженията си от Европейското първенство преди четири години. И двата отбора достигнаха до елиминационните етапи на ЕВРО 2016, като швейцарците отпаднаха в 16-ия кръг, докато забележителната серия на Уелс ги отведе чак до полуфиналите, преди да отстъпят на шампиона Португалия.

Това е петият евротурнир за Швейцария, като всички те са в последните седем издания на състезанието. Швейцария участва за четвърти пореден път в голям турнир, след като се класира за Световните първенства по футбол през 2014 г. и 2018 г. и достигна до последните 16 места. Това е едва вторият мач на Швейцария в Баку; те губят с 1:0 от Азербайджан на 31 август 1996 г. в откриващата си квалификация за Световното първенство през 1998 г.

Кампанията през 2016 г. е едва второто участие на Уелс в голям турнир. Те достигат до четвъртфиналите на Световното първенство по футбол през 1958 г., където са елиминирани с 1:0 от крайния победител Бразилия.

Срещата между Уелс и Швейцария може да гледате в 16:00 часа в ефира на Diema.

12 юни 16:00 Уелс Швейцария Diema

Дания- Финландия | 19:00 | БНТ 1 БНТ 3

Дания ще се стреми да се възползва максимално от предимството на домакинството, със старта си на УЕФА ЕВРО 2020 срещу Финландия в Копенхаген. Докато за победителите от 1992 - Дания - този първи мач от Група В е началото на деветото им участие в Европейското първенство, Финландия ще направи своя дебюти в турнира. Дания отпадна в груповата фаза на УЕФА ЕВРО 2012, като завърши на трето място в своята група след Германия и Португалия с три точки от три мача.

Това е първата среща между отборите след приятелския мач в Есбьорг на 15 ноември 2011 г. Алексей Еременко дава неочаквана преднина на финландците в 17-ата минута, но Дания се съвзема през второто полувреме и си осигурява победата с 2:1. Датчаните претърпяха само едно поражение в последните си 22 мача срещу Финландия (П15 Р6), като единственият обрат в тази поредица беше загубата с 2:1 в испанския курорт Ла Манга през февруари 2000 г. Финландия няма победа в Дания от приятелски успех с 2:0 през септември 1949 г. - едва втората им победа при гостуване в странта.

Дания е един от петте отбора, които достигнаха до ЕВРО 2020 без загуба, заедно с Белгия, Италия - които спечелиха всички мачове - Испания и Украйна. Те са единствените от петте отбора, които не оглавиха групата си.

Финландия, която никога не се е класирала за Световната купа на ФИФА, прави своя дебют в голям турнир. Те са една от двете държави, които за първи път ще участват на европейското първенство, заедно със Северна Македония в група C.

Срещата между Дания и Финландия може да гледате в 22:00 часа в ефира на БНТ 1 и БНТ 3.

12 юни 19:00 Дания Финландия БНТ 1 БНТ 3

Белгия - Русия | 22:00 | Diema

Белгия и Русия отново се изправят един срещу друг в първия си мач от група В на УЕФА ЕВРО 2020, след като бяха заедно и в квалификациите. Докато това е петото поредно участие на Русия в Европейското първенство по футбол, Белгия участва във второ поредно ЕВРО за първи път от 1984 г. насам. Участието им на ЕВРО 2016 беше първото им участие в турнира от 16 години насам.

Белгия се завръща на стадиона в Санкт Петербург, където спечели с 4:1 срещу Русия на 16 ноември 2019 г. в предпоследната си квалификация за ЕВРО 2020. По време на квалификациите Белгия завърши на първо място в Група I с максимален брой от 30 точки - с шест повече от втория в класирането отбор на Русия. Отборите са се срещали два пъти в груповата фаза на Световното първенство по футбол, като и в двата случая Белгия е била победител.

Най-голямото постижение на "червените дяволи" до момента е достигането до финала на този турнир през 1980 г., когато губят с 2:1 от Западна Германия в Рим. Белгия беше най-добрият голмайстор в квалификациите с 40 гола в десетте си мача. Петнадесет различни играчи на Белгия отбелязаха гол в квалификациите.Те допуснаха само три гола, което е най-добрият резултат заедно с Турция.

Съветският съюз печели първото Европейско първенство на УЕФА през 1960 г., а през 1964 г., 1972 г. и 1988 г. заема второ място. Най-доброто представяне на Русия е през 2008 г., когато достигат до полуфиналите - единственият път, когато преминават отвъд груповата фаза.

Срещата между Белгия и Русия може да гледате в 22:00 часа в ефира на Diema.

12 юни 22:00 Белгия Русия Diema

Къде да гледам мачовете на Евро 2020 на 12 юни?