Филми Документални

Пътешествието на викингите

Добави коментар

На 1 юли 2007 г., за първи път от 900 години, един Боен кораб на викинги вдига платна и поема от Дания на уникално откривателско плаване към бреговете на Великобритания и Ирландия.

Viking Voyage, Великобритания
Документален филм

На 1 юли 2007 г., за първи път от 900 години, един Боен кораб на викинги вдига платна и поема от Дания на уникално откривателско плаване към бреговете на Великобритания и Ирландия.

Корабът е резултат от четиридесет години реставриране, научни разработки и усърдно изработване – плод на общите усилия на археолози, историци и майстори на плавателни съдове. Ползвайки единствено инструменти и технологии на викингите, екипът ентусиасти са водени от убедеността, че са построили точно копие на боен кораб на викингите, способен да плава през океана и с чиято помощ ще можем за първи път да установим как те са успели да постигнат такова могъщество. Авторите на филма получават безпрецедентен достъп до кораба и право да заснемат всяка една минута от това необикновено плаване в търсене на изгубените тайни на Кораба на викингите.

 

„Морският жребец" от Глендало е реконструкция на викингския кораб „Скулделев 2”, построен в Дъблин през 1042 г. Смята се, че е потънал край фиорда Роскилде 30 години по-късно. Открит е на дълбочина 30 метра и е най-големият викингски плавателен съд, намерен досега. Неговото копие „Морски жребец” е построено с помощта на автентични викингски инструменти и материали. Използвани са близо 300 дъбови дървета и 7000 железни пирона и нитове. Развива скорост до 15-20 възела (около 30 к м/час или 20 мили/час), но е оборудван сGPS сателитна навигация и радар. Корабът разполага с 60 гребла, както и с изтъкано от лен платно с пълна разгъната площ от 112 квадратни метра.

Тъй като се е запазила едва 25 % от първоначалната структура на „Скулделев 2”, някои части на „Морски жребец” са реконструирани по догадки и целта на пътешествието е да се провери дали тези предположения са правилни.

Екипажът се състои от 61 доброволци от 18 държави, между които Великобритания, Нова Зеландия, Канада, Германия, Холандия и Ирландия - както опитни мореплаватели, така и почитатели на викингите, които искат да бъдат като тях. Най-младият участник е на 18 години, а най-възрастният е минал 60-те. На борда на кораба има и 12 жени. Маршрутът на плаването е на север към Норвегия, през Северно море до островите О кни, покрай Хебридските острови и през Ирландско море, а оттам - край бреговете на Шотландия до Дъблин – град, основан от викингите и управляван от тях в продължение на повече от три столетия.

По време на плаването екипажът ще трябва да преодолее множество физически трудности, огромни вълни и силни ветрове. Подобно на викингите трябва да преживеят дълго и изнурително пътуване на открития борд на претъпкания кораб, където всеки участник разполага с по-малко от един квадратен метър пространство за работа, живеене, ядене и спане. На кораба няма закрити помещения, така че плаващите с него са напълно изложени на стихиите и открития океан.

Как ще се справят корабът и нео-викингите по време на това историческо пътешествие?

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ:

За разлика от съвременните плавателни съдове „Морски жребец” почти няма кил и стабилността му при силно вълнение зависи от потока на водата покрай корпуса. Подобно на велосипед, корабът е най-стабилен, когато се движи напред.

Археолозите са установили, че „Скулделев 2” е бил построен от дървета, отсечени край Дъблин през лятото на 1042 година – след като изследват дървения материал, от който е конструиран викингският кораб.

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Още публикации за: Пътешествието на викингите