Актуално В програмата

Защо хората са започнали да измерват времето?

Добави коментар

Питали ли сте се някога кога и защо хората са започнали да измерват времето? Бъдете с Da Vinci Learning в навечерието на Нова година, за да обърнете календара си на 2012 г.

Питали ли сте се някога кога и защо хората    са започнали да измерват времето? Бъдете с Da Vinci Learning  в навечерието на Нова година, за да обърнете календара си на 2012 г.

Питали ли сте се някога кога и защо хората    са започнали да измерват времето?

Днес    часовниците и календарите ни заобикалят    отвсякъде: от стените, от компютрите, от    мобилните телефони. Но, защо хората от    миналото, които не са ходели на срещи и на    училище, са имали нужда да знаят колко е    часа? И какво представлява времето?    

ВреметоВремето е част от системата за    измерване, която подрежда    събитията в тяхната    последователност, сравнява    продължителността на събитията    и интервалите между тях и    измерва скоростта на промяна,    например движението на обекти.   

Според една проста дефиниция "времето е това, което се измерва    с часовника". Периодичните събития и периодичното движение    отдавна служат като стандарт за времевите единици – от    движението на Слънцето в небето през фазите на Луната и    люлеенето на махалото до биенето на сърцето. Запознайте се с    някои от първите измервания на времето.   

Измерване на времето в  миналото 

 


Египтяните са вярвали, че всяка    сутрин Богиня Вселена ражда Бог    Слънце и всяка вечер го изяжда. През    лятото река Нил е наводнявала полята,    а когато нивото на водата е спадало, е    започвал сезонът на сеитбата.   

За да планират работата си на полето, египтяните изобретили    12-месечен календар, като всеки месец е бил разделен на 30    дни, или общо 360 дни в годината.

Останалите 5 дни били    оставени за празници и почивка.   

Седмицата е била изобретена от вавилонците, които са    населявали днешен Ирак. Как точно седмицата е била    разделена на 7 дни остава загадка. Някои хора са избрали 5-дневна работна седмица, други – 6-дневна или дори 10-дневна. 

Водният часовник е бил изобретен около 1500 години пр.н.е.,    за да измерва допълнителните работни часове по време на    строежа на голямата пирамида. Скоро той станал популярен в    цялото Средиземноморие.  Обелиските също са били използвани като часовници. 

Дължината на сянката на тези високи, тесни колони е    можела да се използва, за да измерва времето от деня. В    Рим са поставяли обелиска в големия форум и са го    използвали като гигантски слънчев часовник. Когато    слънцето е било в зенит, гражданите сверявали    часовниците си.       

Смята се, че часовникът-свещ е бил изобретен около 880    година от англосаксонския крал Алфред Велики. Той е    бил използван и в Китай и Япония за измерване през    нощта и в облачни дни. С времето са били създадени    нови, по-точни часовници.

Смята се, че най-точният от тях    е атомният часовник, използван като основен стандарт от    международните служби за разпределение на времето,    глобалните спътникови навигационни системи,    телевизионните излъчвания и други.    

Научете повече за измерването на времето в    последния ден от 2011 г., събота, 31-ви декември    2011, в 15:30 в „Имало едно време…    Откривателите”. 

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Още публикации за: Имало едно време...

Имало едно време … Откривателите – Древните китайци

Последни часове до Новата година – 2012 с Da Vinci Learning

Ден на географията по Da Vinci Learning

Ден на технологиите по Da Vinci Learning

Ден на астрономията по Da Vinci Learning