Филми Документални

В търсене на Бетховен

Добави коментар

Филмът представя 55 изпълнения и интервюта с водещи музиканти и експерти, които споделят изумителни и проникновени неща за Бетовен въз основа на своите задълбочени познания за музиката му, разкривайки по нов начин тази легендарна, но и в голяма степен неразбрана личност.

Задълбочено изследване на живота на един уникален и противоречив гений посредством музикалните му произведения

В търсене на Бетховен


Филмът представя 55 изпълнения и интервюта с водещи музиканти и експерти, които споделят изумителни и проникновени неща за Бетовен въз основа на своите задълбочени познания за музиката му, разкривайки по нов начин тази легендарна, но и в голяма степен неразбрана личност. Музикалните творби са подредени в хронологичен ред, като са разгледани в контекста на личния живот на Бетовен и бурните събития в началото наXIX век. Тези събития изцяло завладяват композитора, дълбоко ангажиран със случващото се през онази епоха.
 
„В търсене на Бетовен” разглежда и широкоразпространените романтични легенди за Бетовен, като представя не само образа на великия революционер и изтерзания, с променливи настроения мъж, борещ се с глухотата си и търсещ своята "безсмъртна любима", но разкрива и една много по-различна и далеч по-интересна личност.
 
Поколения музиканти и любители на музиката считат Лудвиг ван Бетовен за велик новатор: композитор на симфонии от епохата на Наполеон; въплъщение на твореца като герой; мечтателя, предугаждащ бъдещето и освободил музиката от оковите на класицизма. В действителност Бетовен не е бил просто неукротим творец с радикални виждания, рушащ старото, за да съгради новото. Филмът разглежда неговия живот и творчество, като показва как всъщност той е наследил своите предшественици Хайдн и Моцарт – композитор, опитващ се да прозре своите музикални корени, и далеч по-оптимистичен и приветлив, отколкото обикновено си го представяме, борещ се с жестоката си съдба - на музикант, прокълнат с все по-задълбочаваща се глухота; виртуозен изпълнител, който неизбежно трябва да приеме края на своята сценична кариера; пламенен мъж, неспособен да установи трайна връзка и така и не успял да са ожени за нито една от жените, в които се влюбва или които е желал.
 
Във филма ще видим редица изпълнители и други интервюирани лица, сред които Джанандреа Носеда, сър Роджър Норингтън, Рикардо Чейли, Клаудио Абадо, Вадим Репин, Емануел Акс, Ларс Вогт, Пол Луис и Хелен Гримо. Ще видим и ексклузивни кадри от запис на прочутото изпълнение на Клаудио Абадо на бетовеновата опера „Фиделио”, както и изпълнения на оркестъра на 18 век на Франс Бруген, оркестъра на Залцбург, оркестъра на Лайпциг, виенския симфоничен оркестър и струнния квартет "Енделион".
 
Лудвиг ван Бетовен (16 декември 1770 г. - 26 март 1827 г.)
 
  • На 21-годишна възраст пристига във Виена да учи при Хайдн.

  • На 24 години са публикувани първите негови творби.

  • На 29 години завършва първата си симфония.

  • На 45-годишна възраст свири за последен път пред публика (на 25януари 1815 г. по време на концерт в чест на руската императрица).

  • На 49 години е вече напълно изгубил слуха си. Приятелите му можели да общуват с него единствено чрез писане.
 
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ:


Петата симфония на Бетовен се превръща в символ на победата над нацистите по време на Втората световна война. Тогава излъчващата за цял свят радиостанция „Би Би Си” използва първите четири ноти от симфонията, които в морзовата азбука представят буквата „V” (първата буква от английската дума за победа – „victory”), в началото на всяко свое съпротивително предаване за окупирана Европа.
 
Деветата симфония на Бетовен е символ на Европейския съюз. През 1972 г. Съветът на Европа избира последната ѝ част, "Ода на радостта", за свой химн. През 1985 г. държавите-членки на ЕС я определят за официален химн на Европейския Съюз.
Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Още публикации за: В търсене на Бетховен