"Темата на Нова": "За изкуството да татуираш" Неразбрани, отричани, нестандартни, смятани за нещо лошо.... събота, 20 ноември, 19:30 ч.
Събота, 20 ноември, 19:30 ч.
тема: За изкуството да татуираш
автори: Даниела Пехливанова
оператор: Владимир Милиев, Андрей Стоилов
Неразбрани, отричани, нестандартни, смятани за нещо лошо. Въпреки това, може би милиони по света са превърнали телата си в платно... Въпреки, че машинката за татуиране съществува от 1891 г. година, рисунките по телата са известни от древността, за разлика от днес, когато татуирането се е превърнало предимно в моден аксесоар, тогава облика по тялото е носел строго определено послание.
Маорите, коренното население на Нова Зеландия, носели на лицата си татуировки подобни на маска, наречени "моко". Те им служели като бойна украса. Именно по тези символи можело да се познае кой от племето какъв е в йерархията и колко бойни подвизи има.
Друг символ пък използвали в древна Япония – изписвали по лицата на жените коя е омъжена, колко деца има и дали е плодовита. Така, вместо за показване на могъщество, можело да се разбере и позора на дадена жена. На места дори се стигало дотам, че децата на нетатуирани жени били убивани.
Традицията с обозначението се използва и в Индия, без разбира се да се стига до крайности. В древен Китай пък рисували по телата на робите, за да ги разпознават по-лесно при бягство. В един момент обаче на татуирането започнало да се гледа подозрително. С развитието на християнството то почти изчезнало. В този период единствените, които си позволявали да рисуват по телата, си били затворниците. Именно оттам идва и лошата репутация на татуирането. Въпреки това, днес почти няма град, в който да няма поне по няколко студиа за татуировки. А рисуването се е превърнало в мода...