Извадки от "Програма за реализиране на прехода от наземно аналогово към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване."
Цифровото разпространение на радио и телевизионни програми e част от глобалната стратегия за бъдещето на електронно съобщителните технологии и платформи. Преминаването към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване е свързано с редица взаимно свързани проблеми, ограничения и предизвикателства от техническо финансово, културно и социално естество. Преходът от наземно аналогово към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване се осъществява от правителството с участието на държавните институции.
В Съобщение на Европейската комисия COM(2005)204 и Резолюция на Европейския парламент от 16.11.2005 г., относно ускоряването на прехода към наземно цифрово радиоразпръскване, се препоръчва държавите-членки на Европейския съюз (ЕС) да осъществят до началото на 2012 г. окончателното спиране на наземната аналогова телевизия. В приетия с решение на Министерския съвет, План за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България, наричан по-долу за краткост Плана, се предвижда спиране на наземното аналогово телевизионно радиоразпръскване до 31 декември 2012 г. Съгласно § 40 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за радиото и телевизията Министерският съвет осигурява прехода от аналогово към цифрово телевизионно и радиоразпръскване, като до 1 юни 2010 г. приема програма за реализирането му, която предвижда и мерки за подпомагане на социално слаби граждани.
В настоящия документ се определят цели, мерки и конкретни действия, които трябва да се предприемат от страна на държавните институции за провеждане на широка осведомителна кампания сред гражданите на Република България, относно процесите и сроковете при въвеждането на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване в Република България, инсталирането и използването на необходимата техника за приемането му, както и начините за подпомагане на социално слаби граждани и хора с увреждания.
...
Въвеждането на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България е в изпълнение на ангажиментите на Република България като държава-член на ЕС и в съответствие със Заключителните актове на Регионалната конференция по радиосъобщения RRC-06 на Международния съюз по далекосъобщения (МСД) и за планиране на наземното цифрово радиоразпръскване и редица директиви, решения, препоръки, съобщения, заключения, резолюции и други документи на ЕС и МСД.
...
Важен елемент в прехода от аналогово към цифрово наземно телевизионно радиоразпръскване е наличието на пазара на съответни приемници. В Република България се наблюдава масово предлагане на телевизионни приемници, както от големите търговски специализирани вериги за техника, така и от отделни магазини, а също и чрез интернет.
Продуктовата гама е много разнообразна, като телевизионните приемници в голямата им част са с LCD и плазмени екрани. По отношение параметрите им, свързани с обработката на сигналите, съотношението на приемници с и без приемник на DVB-Т е почти равно, като делът на приемниците с вграден DVB-T тунер с MPEG-4 (H.264/AVC) декодиране спрямо тези с DVB-T тунер с MPEG-2 е все още малък.
На пазара се намират и отделни приставки (STB – Set Top Box) с MPEG-2 и MPEG-4 декодиране.
По отношение на антените може да се отбележи, че на пазара се предлагат и портативни активни антени за DVB-T.
...
До 31 декември 2012 г. всички предаватели за наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване следва да преустановят излъчването (Switch-off).
...
Пълния текст на програмата тук в MS Word формат.