Кино

Хрониките на Нарния: Плаването на „Разсъмване” (2010) - всичко за филма

Добави коментар

Отдайте се отново на надеждата и чудесата в незабравимия свят на К.С. Луис на борда на фантастичния кораб „Разсъмване” с Хрониките на Нарния: Плаването На „Разсъмване” на 3D.
Отдайте се отново на надеждата и чудесата в незабравимия свят на К.С. Луис на борда на фантастичния кораб „Разсъмване” с Хрониките на Нарния: Плаването На „Разсъмване” на 3D. В това празнично филмово събитие Едмънд, Луси Певънси, заедно с братовчед им Юстъс са погълнати от картина и върнати в Нарния на борда на необикновения кораб „Разсъмване”. Те се впускат в мисия, заедно с крал Каспиан и мишока-войн Рийпичийп, която ще реши съдбата на Нарния. Смелите пътешественици превъзмогват най-големите си изкушения по пътя им към загадъчните острови; преживяват съдбоносни сблъсъци с магични създания и зловещи врагове и се събират отново с техния защитник и приятел Великият лъв Аслан.

Хрониките на Нарния: Плаването на „Разсъмване” (2010) - всичко за филма


Новият филм е по третата книга от поредицата на Луис „Хрониките на Нарния”, публикувана между 1950 и 1956. Книгите на Луис са продадени в на 100, 000,000 копия, преведени на повече от 50 езика.

Фокс 2000 Пикчърс и Уолдън Медиа обединяват сили за да върнат филмовата поредица към знаменитите ѝ корени, заедно с всичко, което очарова хилядите фенове на книжната и филмовата поредици. Виртуозният Майкъл Аптед е ръководи създаването на новия филм. Сред актьорите отново ще видим Джорджи Хенли, Скандър Кейнс и Тилда Суинтън в ролите им от предходните филми съответно като Луси Певънси, Едмънд Певънси и Бялата вещица. Бен Барнс отново се превъплъщава в Принц Каспиян. Уил Портър играе досадния братовчед на Луси и Едмънд, Юстъс. Британският комедиен актьор Саймън Пег дава гласа си на храбрия мишок Рийпчийп, а лъвът Аслан отново говори с гласа на Лиам Нийсън.    

Андрю Адамсън, този път, е един от тримата продуценти на филма, заедно с колегите си от първите два филма  - Марк Джонсън и Филип Стюър. Пери Мур и доведения син на Луис, Дъглс Грешъм са изпълнителни продуценти. Сценарият е дело на Кристофър Маркъс, Стивън МакФийли и Майкъл Петрони.

Галерията от фантастични същества е дело на екипа по специални ефекти, под ръководството на Ангъс Бикертън. Хауърд Бергер и Тами Лейн отговарят отново за грима и протезите.

Принципната фотография започва на 27 юли 2009 в Куинсланд, Австралия, където е монтирана цялата 90-дневна продукция. Студийната работа е извършена в Уорнър Роудшоу в Голд Коуст, където се намира най-големият открит воден резервоар в Саут Хемпшир – съществен елемент в продукцията.

Ключовото място за снимките е полуострова Кливлънд Пойнт, където е изграден за три седмици и кораба „Разсъмване”.
140-футовия, тежащ 125 тона макет е разглобен на 50 части след края на снимките и откаран с камиони в студиото. Принципната фотография приключва през ноември 2009, последвана от едногодишен период на постпродукция. 

Хрониките на Нарния: Плаването на „Разсъмване” (2010) - премиера за България 10 декември 2010

Хрониките на Нарния: Плаването на „Разсъмване” (2010) - всичко за филма


ИСТОРИЯТА: Действието се развива три нарнийски години след събитията от „Принц Каспиян”. Докато двамата по-големи Певънси отсъстват – Питър се подготвя за приемен изпит в университета, а Сюзън прекарва ваканцията си в САЩ – по-младите Луси и Едмънд с нежелание посещават дома на техен роднина, близо до Кембридж, в Англия по време на войната, някъде около 1943. Най-голямото изпитание пред Луси и Едмънд е да се справят с досадния им братовчед Юстъс Кларънс Скръб, до момента, в който тримата не попадат на картина, изобразяваща „Разсъмване”, магически кораб, с вид, на дракон.

Платното неочаквано и необяснимо оживява като наводнява стаята и пренася тийнейджърите в Южното море на Нарния, където са спасени на борда на „Разсъмване” от принц Каспиян и неговия екипаж. Едмънд и Луси са развълнувани от завръщането си в земята, управлявана някога от тях като Висш крал и кралица. Постоянно хленчещия Юстъс, далеч не споделя техния ентусиазъм.  Тримата скоро научват целта на предприетото от Каспиян пътешествие на изток. Той изпълнява клетва да открие седемта изгубени господари на Телмар, най-добрите приятели на убития му баща. Пътуването им ги отвежда на пет острова, всеки от които е източник на опасности и приключения за екипажа и крие своя изкусителна тайна. Каспиян и хората му откриват съществуването на зла зелена мъгла със сила да отвлича не само телата на хората, но и техните умове.

Мъдрият магьосник Кориакин обяснява на Каспиян и Певънсови,
че за да развалят смъртоносното заклинание, трябва да открият седемте господари и да върнат всеки от мечовете, дарени им от Аслан, с които да защитават Нарния. Веднъж събрани заедно и положени на масата на Аслан, мечовете ще им дадат силата да победят мъглата и вещицата. Ако мечовете не бъдат събрани, те и Нарния ще бъдат унищожени.   

Задачата на пътешествениците е опасна. Трябва да покорят бурни морета и да победят чудовищна морска змия, както и да се справят с другите опасности. След като предприемат това съдбоносно пътешествие, смелостта и вярата им са поставени на изпитание по пътя към най-отдалечените краища на света.

Според сценариста Стивън МакФийли, при адаптирането на третата книга за Нарния: най-голямото предизвикателство при написването на сценария е „ …да се запази самобитната атмосфера на всяко от приключенията на островите, без да се допусне филмът да стане прекалено епизодичен. Този филм трябваше да бъде неразделна част от предходните два, като същевременно представи страни, същества и въпроси, с които не сме се сблъсквали преди.”

„Филмът разказва едновременно историите на две пътешествия. Едната е за пътуването из неизследвани морета, а другата е за израстването на героите като личности. В борбата със силите на злото по време на пътешествието, те преодоляват изкушенията и откриват истинското си „аз” Това научават по време на престоя си в Нарния. В края на историята са готови да се справят с житейските предизвикателствата . Това е общата темата, която Луис представя в книгата.”

Въпреки че се придържат към действието в книгата, създателите на филма правят някои необходими промени за да пресъздадат историята на екрана
. Аптед обяснява: „В книгата повествованието се развива около търсенето на седемте господари, в което се впуска Каспиян. Във филма обаче, походът е за седем меча. Зелената мъгла, пресъздадена във филма не е засегната в „Плаването на разсъмване”, а в следващата книга.”

Хрониките на Нарния: Плаването на „Разсъмване” (2010) - всичко за филма


Създателите на филма се стремят да запазят тематичната цялост на книгата. „ХРОНИКИТЕ НА НАРНИЯ:ПЛАВАНЕТО НА „РАЗСЪМВАНЕ” е история, преди всичко, за изкушението.”, обяснява Грешам. „По време на пътешествието Каспиян, Юстъс, Луси и Едмънд, заедно с целия екипаж на „Разсъмване” се изправят и преодоляват много предизвикателства. Всеки от героите среща най-голямото си изкушение, което е само загатнато в предходните филми.”

„Първото нещо, което трябва да направиш, когато адаптираш книга за филмов сценарий е да установиш за какво се разказва всъщност.”, заявява продуцентът Марк Джонсън. „Кои са темите? Какво се опитва да каже автора и как да го внушиш чрез филма? „Лъвът, Вещицата и Дрешникът” е преди всичко за вярата. „Принц Каспиян” е за загубата и преоткриването на вярата. Новият филм е за преодоляването на изкушенията.”  

АКТЬОРИТЕ И ТЯХНОТО ПЪТЕШЕСТВИЕ: Джорджи Хенли е първият избран актьор за „Хрониките на Нарния: Лъвът, Вещицата и Дрешника” през 2003. Тя е само на седем, без какъвто и да е предишен опит като професионален актьор. Осем години по-късно, Джорджи вече е прекарала почти половината си живот до момента в лоното на Нарния. Личностното ѝ израстване през трите филма отразява преживяното от героинята ѝ Луси, особено в новия филм. Разбира се приключенията на Луси се случват във вълшебния свят на Нарния, докато тези на Джорджи в една по-различна фантастична реалност – Холивуд.

„Бях малко неспокойна при завръщането си в Нарния за трети път.”, признава Джорджи. Вероятно безпокойствието ѝ се дължи на осъзнаването на факта, че е единствената главна героиня в историята. Освен това Луси е доста променена след предишното посещение на Нарния.  „Тя преживява онзи етап, в който всеки се чувства несигурен.”, казва Джорджи. „Луси все още иска да бъде като сестра си Сюзън и също толкова красива.”

Скандар Кейнс е на 12, когато е избран за неуверения Едмънд в първия филм. Докато, Джорджи ще продължи актьорската си кариера, той има други планове. По време на заснемането на филма, Скандар е приет в Кембридж, където ще се посвети на арабския. В края на пътешествието, когато Аслан обяснява на Луси и Едмънд, че никога няма да се завърнат в Нарния, Скандар, подобно на героя си, се превръща от дете във възрастен.

Пътешествието на „Разсъмване” изправя Едмънд пред страховито изкушение в лицето на злата бяла вещица, чиято роля отново изпълнява Тилда Суинтън. Бялата Вещица се явява в съня му с предложение за мощ и слава, надхвърлящи постиженията на брат му.

„ХРОНИКИТЕ НА НАРНИЯ:ПЛАВАНЕТО НА „РАЗСЪМВАНЕ” бележи израстването на Бен Барнс и неговия кино образ, Крал Каспиян. „Каспян управлява Нарния от три години.”, обяснява Банрнс. „Той е водил и печелил битки. За завръщането ми в ролята на Каспиян, имах нужда от увереност и авторитет. Бях доволен от няколкото години прекъсване, които имах на разположение между двете продукции, защото ми позволиха да се занимавам с други неща и да добия допълнителна увереност, която да използвам в пресъздаването на героя.”

„Каспиян усеща липсата на семейство и силно бащино присъствие.”,
отбелязва той. „В известен смисъл той замества по-големия брат за Луси и Едмънд, като заедно с това ръководи и хората си. Изкушението за Каспиян е да срещне баща си. Той осъзнава обаче, че той има отговорности към Нарния, народа си и бащиния завет.”

Когато Барнс се снима в „Хрониките на Нарния: Принц Каспиян”, той е никому неизвестен актьор, нов в семейството на „Нарния”
. Младият Уил Полтър, който превъплъщава Юстъс, се намира в подобна ситуация. Докато изпълнява ролята на неприятния Юстъс, когото описва като „абсолютен пикльо”, той печели симпатиите на останалите актьори и членовете на екипа.

Подобно на останалите главни герои, Юстъс също се изправя пред своето изкушение, което в неговия случай е островът на златната вода.
Това води до изумителното му превръщане в дракон, което на свой ред помага на Юстъс да стане по-добър човек. „Драконът е интересен и важен образ, защото е Юстъс.”, казва отговорника за специалните ефекти Адам Валдез. „Така че придадохме на Дракона определени черти на Уил/Юстъс.”

Валдез ръководи и анимирането на Рийпичийп, смелият войн на Калспиян, който става приятел и защитник на Юстъс. Това са познати за Валдез води, чиито отговорности като Директор анимация в „Хрониките на Нарния: Принц Каспиян”, включват създаването на Рийпичийп. „В този филм състарихме малко Рийпичийп”.

„Рийпичийп е ключов образ. Връзката му с Юстъс е един от най-важните елементи във филма.”, казва Аптед. „Човешките черти на анимираните герои са ключа към предаването на историята на Луис. Той беше въведен в предишния филм и сега е по-стар, по-мъдър и със съдбоносна роля.”

Британският актьор Саймън Пег дава гласа си на Рийпчийп. Почитател от дете на книгите за „Нарния”, той не пропуска възможността да се превъплъти в един от най-обичаните образи в сагата.

Подобно на приятелите си на борда на „Разсъмване”, Рийпчийп също има важни цели. „Това, което иска Рийпчийп е да стигне до края на света и да се оттегли в страната на Аслан.”, разказва Пег. Частта, в когато пътешествениците стигат страната на Аслан е единствената сцена, в която се срещат двамата главни анимирани герои на филма – лъвът Аслан и Рийпчийп.

Хрониките на Нарния: Плаването на „Разсъмване” (2010) - всичко за филма


ГЛАВНИЯТ ГЕРОЙ: „Разсъмване” не е просто сцена, а герой”, твърди продуцентът Марк Джонсън.
„До известна степен е като Аслан.”
Дизайнера на продукцията Бари Робинсън започва работа по филма през пролетта на 2008 – проектът отнема две години. Робинсън черпи вдъхновение от копието на кораба на капитан Кук – Индевър, закотвен в пристанището на Сидни, Австралия. „Използвахме Индевър като образец за мащаба на кораба.”

Изграждането на кораба започва със скиците на Робинсън, последвани от направата на глинени модели. Изграждането на самия кораб започва през март 2009  и отнема 21 седмици до завършването му. Преди да започне построяването му, което струва 2.7 милиона долара, се дискутира въпроса, дали корабът да може да плава или не. По различни причини, тази идея е отхвърлена още преди строителният екип (който наброява 400 души) да започне работа.

Материалите, използвани за направата на кораба са основно стомана, дърво, полистирол и фибростъкло. Също така има и месингови елементи и въжета. „Всичко е 100 % специална изработка, защото няма магазин  „Нарния”, шегува се Робинсън.   

Използваните материали са:
Дървен материал
2000 линейни метра дъски
3 км дъски 90х45 за скелета
320 листа с дебелина 18 мм за шпангоут
500 листа 9мм
300 литра структурно лепило
40 квадратни метра лак

Покритие
3 тона фибростъкло и смола
1500 кг силиконови отливки
10 рула тапицерия
150 кг отливки
200 кг латекс

Украса (Бои)
250 литра лак
25 000 листа златни листа
500 туби черна фугираща смес
400 литра боя
35 кг пчелен восък

Скулптури
100 кубически метра полистирол
2500 кг твърдо анодно покритие
1500 кг глина
30 кубични метра уретанова пяна
30 тона стомана
35 ролки заваръчна тел
30 литра охладител

Такелаж
4 км въжета
13.7 метра главна мачта, 10 метра горна мачта
120 сплитки

Декорът е построен в 8-ма сценична площадка в Уорнър Роудшоу Студио, на шестдесет отделни части с различен размер и тегло. „След като пъзелът беше завършен, трябваше да се разглоби и премести в полуострова Кливланд Пойнт, на около 50 км от студиото, което направихме с 35 полуремаркета. Когато свършихме със снимките там, трябваше да повторим упражнението.”, разказва Грейси.  
За разлика от други филмови кораби, „Разсъмване” никога не е пускан на вода. Движението му, наподобяващо плаване в открито море се извършва с помощта на карданов механизъм, разработен от екипа по специалните ефекти.

Хрониките на Нарния: Плаването на „Разсъмване” (2010) - всичко за филма


ДЕСТИНАЦИИТЕ:
„Нарния е магичен свят.”, заявява Робинсън. „Декорите, които построихме за този филм, са най-добрите, които сме правили някога.”, добавя Дъглас Грешам.

За „Магическата градина”, дом на маниакалните градинари дъфълпъди, Робинсън използва опита си от театъра. „В нова Зеландия  открихме красив хълмист плаж, който напомняше на закръглените черти на дъфълпъдите.”

Създаването на неповторимия външен вид на еднокраките джуджета се пада на Хауърд Бергер. „При положение, че дъфълпъдите ходят на един крак, актьорите, изпълняващи техните роли, бяха костюми за син екран от кръста надолу за да могат художниците, заети с компютърно генерираните образи да добавят единствения крак в завършения филм.”, обяснява Бергер.

След като Кориакин обяснява истинската цел на пътешествието, „Разсъмване” отплава към острова Златна вода, където Каспиян намира останките на двама от изгубените господари – единия във вира на пещерата, в която всичко докоснато от водата се превръща в злато; другият - в каменната долина, обсипана със скъпоценности. „Малко променихме острова Златна вода.”, споделя Робинсън. „В книгата те стигат до езеро на повърхността. Идеята бе на продуцента Филип Стюър, да го разположим в подземна пещера.”

Следващата спирка на „Разсъмване” е островът на Раманду, колосален декор, издигнат в студиото. Действието, което протича на островите изисква много снимки под и над вода. За сцената с картината, която наводнява спалнята на Юстъс, екипът по специалните ефекти прави копие на „сухия” декор върху подвижна платформа, която след това е потопена в по-малкия от двата външни водни резервоара на студиото. Джорджи, Скандар и Уил изплуват от спалнята на повърхността, което добавено към заснетия материал в по-големия резервоар, го прави да изглежда сякаш изплуват в океана. Декорът на сухата сцена е направен от дърво, пластмаса и материали, които бихте открили във всяка спалня. За декора на „мократа” сцена са използвани фибростъкло и други композитни материали.

Водата играе важна роля и в две сцени, пресъздаващи силната буря, която подмята кораба в открито море и нападението му от морската змия-чудовище. Действието и в двете се развива на борда на „Разсъмване” и е заснето на син екран в студиото, в което първоначално е сглобен кораба, преди да бъде транспортиран в Кливлънд Пойнт.

Само върху образа на Рийпичийп, Юстъс в драконовския си вид и сцената с водната змия работят 380 художници.
Големият брой компютърно генерирани снимки и герои (включително и Рийпичийп) са създадени в 3D формат още от самото начало и прехвърлени директно в двойките ляво/дясно око на филма. В работата върху „Разсъмване” и останалата среда във филма са направени над 10 000 уникални фотографии и компютърно генерирани образи.  
Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Още публикации за: Хрониките на Нарния: Плаването на „Разсъмване”

Хрониките на Нарния: Плаването на „Разсъмване” (2010) - премиера 10 декември 2010