ТВ анонси ТВ анонси

Ден на географията по Da Vinci Learning

Добави коментар

Имало едно време… Пътешествениците – Амундсен и Южния полюс. 1884 година. Младият Роалд Амундсен, 12-годишен, мечтае за полюсите, където все още не е стъпвал човешки крак.

Имало едно време… Пътешествениците – Амундсен и Южния полюс

1884 година. Младият Роалд Амундсен, 12-годишен, мечтае за полюсите, където все още не е стъпвал човешки крак. Стотици изследователи са правили безуспешни опити, намирайки смъртта си в полярните ледове. Хората винаги са били привлечени от непознатото и крайностите и винаги са намирали най-кратките морски пътища, свързващи Европа с Азия и Америка. Но, както Североизточният, така и Северозападният маршрут представляват задънена улица, що се отнася до достъпа до Северния полюс. Ледът си остава terra incognita.

 

Пътешествениците – Амундсен и Южния полюс

 

1888 година. 16-годишният Роалд прави опити да се приближи до Северния полюс. 1897 година. Първи опит на Амундсен да изследва Южния полюс. На 25-годишна възраст Роалд е помощник-капитан на белгийски парен кораб, отправил се към  другата страна на света, за която Роалд винаги е мечтал. Корабът попада в плен на ледовете. Екипажът е принуден за презимува там. За да се стоплят, те си шият дрехи от одеялата и ловят тюлени, за да изгарят мазнината им. За първи път изследователи презимуват в Антарктика. Това подтиква Амундсен към още по-дръзки подвизи.

1903 година. 31-годишният Амундсен отплава на север на борда на 22-метров едномачтов платноход с допълнителен двигател, с подготвени запаси за петгодишна експедиция, потънал в дългове и застрашен от съдебно преследване. Екипажът прекарва две години на плаващ леден къс, като първоначалното намерение е само да презимуват там. Амундсен се сприятелява с ескимосите, които научават другарите му как да се грижат за хъскитата и да разчитат на тях и как да ловят мечки и тюлени, за да оцелеят в суровите условия. Ескимосите ги обличат в кожи, за да ги накарат да се приспособят към околната среда. С помощта на куки, въжета и взрив корабът си проправя път през ледовете, преминавайки покрай Аляска и навлизайки в Беринговия проток.

1905 година. Амундсен успява да заобиколи Северния полюс, като открива Северозападния маршрут, но самият полюс остава неизследван. 1906 година. Робърт Пири се отправя към Северния полюс. Амундсен, който се готви да отплава на север, насочва вниманието си на юг. Той разкрива за първи път намерението си да достигне Южния полюс, едва когато е преминал Беринговия проток от западната страна на Аляска, на път към Южна Америка.

1911 година. Надпреварата е в ход. Амундсен наближава полюса, но има конкурент – английския изследовател Робърт Скот. След борба с вечните ледове надпреварата завършва с успех за Амундсен. Той се е доверил на хъскитата, за разлика от Скот, който е разчитал на машините и понитата.

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Още публикации за: Имало едно време...

Имало едно време … Откривателите – Древните китайци

Защо хората са започнали да измерват времето?

Последни часове до Новата година – 2012 с Da Vinci Learning

Ден на технологиите по Da Vinci Learning

Ден на астрономията по Da Vinci Learning