Актуално Други

4 мита за 4К телевизорите

Добави коментар

Да разгледаме 4 от най-често срещаните митове преди да вземете решение кой 4К модел е най-подходящ за вас през този празничен сезон.

Един от най-популярните термини, свързани с телевизорите тази година е 4К, наричан още Ultra HD или UHD, в зависимост от това къде живеете. Без да навлизаме в най-дълбоките подробности - това, което 4K означава е, че телевизорът може да показва детайлна картина както никога досега (4K идва от първата цифра от резолюцията, 4096 x 2160). Тази нова технология светкавично заля пазара на телевизорите. Проучвателната компания Strategy Analytics предвижда до 2020 година в 50 процента от американските домове да има 4К телевизори.

Въпреки всичко, сред потребителите все още има много, които не са наясно какво са 4К телевизорите и вярват на митове, които витаят около тях. Нека отделим момент, за да разгледаме 4 от най-често срещаните митове преди да вземете решение кой 4К модел е най-подходящ за вас през този празничен сезон.

 

МИТ №1: „4K ТЕЛЕВИЗОРИТЕ СА ТВЪРДЕ СКЪПИ.”

Днес цените на 4K телевизорите са паднали значително. През последната година производството се усъвършенства, а и повече производители навлязоха на пазара. В най-големия пазар на телевизори в света – този на САЩ – вече е възможно да намерите много модели 4К телевизори за по-малко от хиляда щатски долара, което е по-евтино от някои премиум Full HD модели. За сравнение, в България моделите на LG – UF680V и UF695V – се предлагат в ценовия диапазон от 1 269 лв. за 40UF695V до 2 749 лв. за 60UF695V, най скъпия модел в този клас. Цената на различните модели зависи от големината на дисплея, съответно за 40" и 60", като всички те са с последната Smart TV платформа на LG - webOS 2.0.

Всеки голям производител има 4K телевизори в портфолиото си, а китайските марки натискат долните граници на 4К телевизорите до невиждани досега параметри. Първите в индустрията 4К OLED телевизори на LG съчетават предимствата на Ultra HD с невероятното качество на картината на OLED, за да създадат изцяло нова категория при домашното забавление. Докато те все още са относително скъпи спрямо стандартите за телевизори,  цената им все пак спадна сериозно от появата им за пръв път преди три години – с цели две трети.

 

МИТ №2: „НЯМА 4K СЪДЪРЖАНИЕ.”

Неотдавна на потребителите им се налагаше да отидат с колата до видеотека, за да си наемат касета с филм за VCR, или видео, както го наричахме. По онова време, притежателите на DVD-та се оплакваха от оскъдния брой холивудски хитове, налични за техните свръхтехнологични и модерни плейъри. Скоро тази тенденция последва и при собствениците на Blu-ray плейърите, които този път наистина имаха основание да се оплакват, защото при наличието на видео по поръчка, Blu-ray не бе единственият играч на пазара. Това, което е налице при всички тези медийни формати е, че в началото студиата тромаво приемат новите технологии.

Въпреки това при стрийминг на видео, доставчиците на съдържание няма нужда да избират между един или друг формат. С видео стрийминг всичко се свежда до широчината на честотната лента. Доставчици на стрийм като Netflix и Amazon Prime вече предлагат 4K съдържание, както и YouTube. От TV предавания и филми, доставчиците предлагат и свое собствено съдържание. В Netflix например, 4K съдържанието е около 20 процента от целия оригинален каталог.

4 мита за 4К телевизорите

 

МИТ №3: „ПОВЕЧЕ ПИКСЕЛИ ОЗНАЧАВА ПО-ДОБРА КАРТИНА.”

Пикселите и техните по-малки субпиксели са често срещани мерни единици, когато говорим за качеството на дисплеите на телевизорите. Но това е наивно определение за качеството на картината на телевизорите и не взима предвид факта, че резолюцията не се определя от броя субпиксели в един дисплей. Всеки професионалист би могъл да ви каже, че както при дигиталната фотография, пикселите са само една част от историята (и дори често не най-важната), затова повечето TV експерти не се занимават да „броят точки“, когато описват качеството на картината на телевизорите. Професионалистите съдят за качеството на един TV дисплей по способността му да покаже линии и пространства в картината, които имат яркост, контраст и цветни елементи. При 4K телевизорите, резолюцията се определя като 3,840 на 2,160 линии и пространства.

При един специален вид 4K телевизори, бял субпиксел е добавен към червените/зелени/сини пиксели, за да създаде по-ярък дисплей. По този начин вместо да е ограничена от традиционната трицветна формулировка, RGBW технологията имплементира четири последователно циркулиращи комбинации от субпиксели: RGB, WRG, BWR и GBW. Конфигурацията на RGBW доставя повече предимства на 4K телевизорите, давайки им възможността да създадат по-ярка картина в сравнение с RGB телевизор. В същото време изразходва еднакво количество ток, но за по-ярка картина. Така че следващия път като производител на телевизори, който твърди, че RGBW не е истинско 4K, ще знаете, че това е само маркетинг трик.

 

МИТ №4: „8K НАДНИЧА ЗАД ЪГЪЛА.”

През октомври Sharp започна да рекламира първия в света 8К телевизор, наличен в търговската мрежа. 85-инчовият телевизор струва над 130,000 щатски долара и е предназначен за бизнес потребителите, които могат да създадат свое собствено 8К съдържание. С други думи, 8K телевизорите за обикновения потребител TV и широко достъпното съдържание ще се появят след години. Анализаторът на индустрията IHS предвижда глобалните продажби на 8K телевизорите да се раздвижат около Олимпийските игри в Япония през 2020 г., а продажбите не се предвижда да надхвърлят един милион единици. Ако сте в пазара на телевизори днес, 8K не е налична опция.

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Още публикации за: телевизор