ТВ анонси Discovery Channels

Discovery Channel отбелязва 70-годишнината от освобождаването на Аушвиц

Добави коментар

Документалният филм „Един ден в Аушвиц” разказва историята на жена, оцеляла в лагерите на смъртта

Discovery Channel отбелязва Международния възпоменателен ден на Холокост със специален документален филм.

„Един ден в Аушвиц” ще се излъчи в неделната вечер на 25-и януари от 20:00 ч., за да разкрие спомените на жена, надживяла най-трагичния период в съвременната история на човечеството.

Един ден в Аушвиц

Едночасовият филм ще проследи мъчителното завръщане на Кити Харт-Моксън, една от оцелелите от концентрационния лагер Аушвиц, 70 години след освобождаването й. Продукцията е създадена съвместно с Института по визуална история и образование към Университета в Южна Калифорния (USC Shoah Foundation), основан през 1994 г. от Стивън Спилбърг, непосредствено след филма „Списъкът на Шиндлер“.

„Документалният филм „Един ден в Аушвиц” споделя със зрителите исторически урок от първо лице, който е изключително важно да бъде предаден на бъдещите поколения, защото с всеки изминал ден губим оцелели и свидетели на събитията.”, коментира Дейвид Заслав, президент и главен изпълнителен директор, Discovery Communications.

„За нас е чест да споделим изпълнената с вдъхновение, кураж и надежда история на Кити. Горди сме, че работим съвместно със Стивън Спилбърг и неговата фондация „Shoah” и излъчваме подобни филми, които достигат до зрителите по цял свят.”, допълва Заслав.

„Един ден в Аушвиц” почита 70-годишнината от освобождаването на концентрационния лагер Аушвиц Биркенау като представя историята на Кити Харт-Моксън, една от хилядите затворнички на лагера. Кити е едва на 16 години, когато тя и майка ѝ са отведени в нацисткия концентрационен лагер. Двете оцеляват по чудо две години на място, където средната продължителност на живот е 3 месеца заради глада, липсата на вода, тежката работа и болестите в лагера.

Един ден в Аушвиц

На 89 години, Харт-Моксън се отправя на емоционално пътуване обратно към Аушвиц, където някога се е борила за живота си. По време на това завръщане тя е в компанията на ученичките Наталия и Лидия, които сана същата възраст, на която е била Кити, когато е отведена в лагера на смъртта. Кити Харт-Моксън показва на двете момичета, че хората притежават силата да оцеляват дори при най-безнадеждните обстоятелства и да запазят човещината си въпреки преживяното.

Аушвиц е комплекс от концентрационни лагери, разположен в Южна Полша. Той е създаден през 1941 г. и е активен до окончателното си затваряне през 1944 г. В Аушвиц Бикернау са били депортирани повече от 1,3 милиона души от цяла Европа. 1,1 милиона от тях са били убити, като 1 милион от тях са били от еврейски произход. Името „Аушвиц” е един от символите на Холокоста, който превръща близо 6 млн. души в жертви на националсоциализма.

„Един ден в Аушвиц” е продукция на фондация „Shoah” към Университета в Южна Калифорния. По създаването на документалния филм работят: Стивън Д. Смит, изпълнителен продуцент; Лесли Уилсън, продуцент, Стив Пърсел, режисьор.

Един ден в Аушвиц

Д-р Стивън Д. Смит е изпълнителен директор на фондация „Shoah” (the USC Shoah Foundation) към Института по визуална история и образование към Университета в Южна Калифорния. Той е отдаден на това да превръща свидетелствата на жертвите на Холокоста и тези на други престъпления срещу човечеството в убедителен глас, който да подпомага образованието. В ръководството си на Института Стивън Д. Смит набляга на намирането на стратегии за оптимизиране ефективността на свидетелствата в областта на образованието, изследванията и целите на застъпничеството. Стивън участва във възпоменателни проекти навсякъде по света. Той е изпълнителен продуцент на „Кибука 20”, посветен на 20-годишнината от отбелязването на геноцида в Руанда.

Дейвид Заслав е председател на комитета „Аушвиц: Миналото е настояще”, глобална комуникационна и образователна програма, която ще подпомага официалните дейности по отбелязването на 70-годишнината от освобождаването на германските концентрационни лагери на 27-и януари.

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Още публикации за: Един ден в Аушвиц